
Tygodniowy komentarz INDEXu
Belgijskie władze zapowiadają zaostrzenie walki z oszustwami podatkowymi. Jest to spowodowane aferą “Swissleaks”, w którą zamieszanych jest także wielu Polaków.
Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych ujawniło, że ponad 100 tysięcy osób z całego świata w latach 2005-2007 ulokowało swoje oszczędności w szwajcarskiej filii banku HSBC, który doradzał im, jak omijać przepisy i płacić niższe podatki. W sumie około 120 mld dolarów wyprano i ukryto przed fiskusem w szwajcarskim HSBC Private Bank. HSBC nie tylko nie zgłaszał środków, jakie jego klienci lokowali na swoich zagranicznych kontach, ale w niektórych wypadkach również łamał prawo, czynnie pomagając im w ukrywaniu pieniędzy przed urzędami podatkowymi – pisze BBC.
Górnicy zawiesili strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwający od 28 stycznia. Taką decyzję usłyszeliśmy w piątek wieczorem, po podpisaniu porozumienia związkowców z zarządem spółki.
Porozumienie z zarządem JSW, które ma dać spółce 280-300 mln zł oszczędności podpisano w piątek wieczorem po trwających dobę negocjacjach.
Związkowcy w dalszym ciągu żądają dymisji prezesa JSW – Jarosława Zagórowskiego, który w piątek zadeklarował rezygnację, jednak pod pewnymi warunkami, m.in. propozycja sobotniej pracy górników za wynagrodzenie, które wynika z kodeksu pracy – a nie jak do tej pory – za wynagrodzenie wyższe od tego, jakie przewiduje kodeks. Kolejnym warunkiem powrót pracowników w poniedziałek do pracy.
Podczas konferencji Zagórowski odniósł się także do kwestii pracowniczych. Zaznaczył, że nie będą wyciągane żadne dodatkowe konsekwencje w stosunku do strajkujących pracowników, a pełna odpowiedzialność spadnie na organizatorów strajku.
Indie zgodnie z prognozami zostały najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką świata – stało się to jednak dwa lata wcześniej niż przewidywano.
Według oficjalnych danych, Indie rozwijały się w ostatnim kwartale 2014 roku w tempie 7,5 proc., a w III kwartale aż 8,2 proc. Mimo tego, nawet jeśli indyjski wzrost będzie kontynuowany, a Chiny nadal będą rozwijać się wolniej, zrównanie się obydwu gospodarek może potrwać nawet do 30 lat – komentuje “WSJ” Ashish Kumar, dyrektor indyjskiego urzędu statystycznego.
Hossa za oceanem trwa. Chwilę po rozpoczęciu piątkowej sesji amerykańskie indeksy S&P500 oraz NASDAQ wyznaczyły swoje historyczne maksima.
Hossa na amerykańskiej giełdzie trwa nieprzerwanie od sześciu lat. W jej trakcie wartość indeksu S&P500 wzrosła już ponad trzykrotnie. Rosnące wyceny napędzały głównie wprowadzone zerowe stopy procentowe oraz program skupu aktywów wdrażany przez Fed. Do teraźniejszych wzrostów przyczyniły się także pozytywne wyniki zanotowane w Europie.
Chwilę po rozpoczęciu piątkowej sesji S&P500 wychylił się lekko ponad kreskę i ten wzrost wystarczył, aby indeks wspiął się na nienotowane do tej pory poziomy. Według stanu na godzinę 16:25, nowy rekord wartości S&P500 wynosił 2093 punkty.
Rekord wszech czasów ustanowił w piątek także inny amerykański indeks – NASDAQ Composite. Mimo, że wzrost nie był historycznie wysoki, to jednak w pełni wystarczył do tego, aby wyznaczyć nowe maksimum. Według stanu na godzinę 16:25, wartość NASDAQ wynosiła 4868 punkty.
Prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych kardynał George Pell ujawnił, że w Watykanie odnaleziono dodatkowe aktywa o wysokości 1,4 mld euro, o których istnieniu władze Watykanu nie miały pojęcia.
Kardynał podkreślił, że fundusze ujawnione w wyniku kontroli nie są nielegalne. – Nikt nie wiedział o dokładnej sumie tych funduszy – powiedział. Według słów dostojnika nawet Sekretariat Stanu nie miał pojęcia, że ma dużo dodatkowych aktywów – w końcu kto by się takimi drobnymi przejmował, prawda? J
Słabo na tle indeksów europejskich wypada WIG20.
Główny indeks GPW zyskuje obecnie zaledwie kilka setnych procenta, co w porównaniu do europejskich indeksów osiągających wzrosty nawet 5-procentowe jest miernym wynikiem.
Niemniej jednak WIG 20 zakończył piątkową sesję lekkimi wzrostami głównie dzięki dwóm spółkom. Pierwszą z nich jest spółka, która opublikowała w tym tygodniu świetne wyniki finansowe, mianowicie Orange, który zanotował ponad 10-procentowy wzrost. Drugą spółką, która odnotowała wzrost na wysokim poziomie (9,67%) była JSW. Wzrost ten jest przede wszystkim związany z osiągnięciem porozumienia pomiędzy zarządem spółki a protestującymi.
Jakub Wilk