Tygodniowy komentarz INDEXu

Tygodniowy komentarz INDEXu

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy Rosji w walucie obcej i narodowej z BBB do BBB- z negatywną prognozą. Obniżenie ratingu Rosji związane jest gwałtownym pogorszeniem perspektyw rozwoju gospodarczego na tle spadku cen ropy naftowej, obniżenia kursu rubla, podwyższenia stóp procentowych oraz  z negatywnym wpływem sankcji nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie, które blokujc rosyjskim firmom i bankom dostęp do zewnętrznego rynku kapitału. Rezerwy walutowo-kruszcowe Rosji w 2014 roku zmalały bardziej, niż agencja prognozowała i maleją nadal; w końcu 2014 roku były one mniejsze o 120 mld dolarów niż w końcu 2013 roku. Fitch przewiduje, że w 2015 PKB Rosji spadnie o 4%, deficyt budżetowy osiągnie 3,7% PKB, a inflacja wyniesie 8,5%. Na ścieżkę wzrostu gospodarka Rosji wróci nie wcześniej niż w 2017 roku.

Kijów dostanie 1,8 miliarda euro z unijnego budżetu na uzdrowienie finansów publicznych. Jest to Kolejne już wsparcie z unijnego budżetu dla Ukrainy pogrążonej w kryzysie. „Ukraina potrzebuje solidarnego wsparcia europejskich krajów. Decyzja, która została podjęta w czwartek jest potwierdzeniem, że europejska solidarność to nie są tylko puste słowa, ma ona odzwierciedlenie w rzeczywistości” – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker. 

Sprzedaż detaliczna w strefie euro i całej UE pnie się w górę. Notowany obecnie poziom handlu detalicznego w strefie euro ostatnio był obserwowany w 2012 r. Sytuacja w całej UE napawa optymizmem, w ujęciu rocznym wzrost sprzedaży wyniósł 2,6 proc., natomiast miesięcznym – 0,8 proc. To więcej niż przewidywali analitycy. W skali roku największe wzrosty w sprzedaży detalicznej odnotował Luksemburg (10,9%), Estonia (9%), Rumunia (8,2%) oraz Wielka Brytania (6,8%).

Polscy bankowcy, spośród przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej,  wykazują największy optymizm co do oczekiwanego wzrostu przychodów i zysków w roku 2015 – tak wynika z Raportu KPMG pt. „Banking Executive Survey 2014”. Kadry kierownicze banków w kraju oceniają otoczenie biznesowe w swoim sektorze znacznie lepiej niż 3 lata temu. aż 57% przedstawicieli banków jest zdania, że przychody w tym roku wzrosną. 86% przebadanych przez KPMG polskich banków planuje zwiększenie wydatków na rozwój produktów.

Gorącym tematem tygodnia było zamieszanie związane z problemami Kompanii Węglowej. Rząd przyjął w środę 7 stycznia program naprawczy dla spółki. Dokument stwierdza między innymi, że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych. Całkowity koszt programu naprawczego w latach 2015-2016 będzie wynosił ok. 2,3 mld zł. Powód ciężkiej sytuacji KW: od 2008 roku światowa cena węgla spadła o 70%, polski węgiel jest droższy od między innymi czeskiego, rosyjskiego, czy chińskiego, w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku, branża górnicza w Polsce wygenerowała ponad pół miliarda złotych straty. Zdaniem ekspertów, wydobyciem powinny się zająć tylko pomioty prywatne, a jeśli do tego nie dojdzie, górnictwo podzieli los przemysłu stoczniowego. Sytuacja wokół branży górniczej w Polsce jest nadal bardzo napięta; w tym tygodniu około 1,3 tysiąca górników protestowało pod ziemią.

Za nami nietypowy tydzień na rynkach akcji. Tydzień na giełdach rozpoczął się fatalnie. W poniedziałek WIG20 stracił niemal 2%, dzięki czemu zamykał się na najniższym poziomie od ponad roku. Jeszcze mocniejsze spadki notowały najważniejsze giełdowe indeksy w Europie. Giełdy w Paryżu, czy Frankfurcie w poniedziałek straciły po około 3%, a ponad 5-procentowy spadek zanotował ateński Athex Composite. Z Grecją związane były obawy o to, że dojście do władzy partii SYRIZ’y (Koalicji Radykalnej Lewicy – przeciwnej polityce oszczędnościowej, domagającej się m.in. umorzenia większości długów Grecji) będzie oznaczało problemy w relacjach z UE (możliwe jest też opuszczenie strefy euro przez ten kraj).

Na polskim parkiecie humory inwestorów po jednodniowej przerwie ( Święto Trzech Króli we wtorek) były już zdecydowanie lepsze. W środę indeks notowanych w Warszawie blue chipów poszedł w górę o niemal 2% i pod koniec tygodnia WIG20 znalazł się najwyżej od połowy grudnia.

To z pewnością będzie pamiętny tydzień dla posiadaczy akcji JSW. Po rządowych deklaracjach i przedstawieniu planu reformy górnictwa w środę 7 stycznia notowania poszybowały o 20% w górę. Piątek przyniósł z kolei korektę ostatnich wzrostów.

Na uwagę zasługiwały też dobrze radzące sobie spółki z branży odzieżowej czy obuwniczej. Po publikacji wstępnych wyników sprzedaży za 2014 rok, w górę pięły się m.in. akcje CCC, Bytomia, czy Monnari Trade (np. kurs akcji Monnari wzrósł w ciągu tygodnia o 11,5%, a w ujęciu rocznym spółka odnotowała wzrost na pułapie 78,6%.)

Natomiast podsumowując tydzień na rykach światowych, większość giełd odnotowała spadki. W Europie: Francja: -1,7%, Niemcy: -1,2%; tylko na parkietach w Polsce, Turcji, Szwajcarii i Norwegii tydzień zamknął się optymistycznie.

Marek Gjunter

TKI_miniatura

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>