
Tygodniowy komentarz INDEXu
Niektóre wydarzenia minionego tygodnia (1-7 grudnia):
- Ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
- Debiut Banco Santander na GPW
- EBC: Decyzje w sprawie polityki pieniężnej
W środę 3. grudnia RPP ogłosiła, że postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Takiej decyzji spodziewali się ekonomiści, analitycy oraz rynkowi obserwatorzy. Stopa referencyjna nadal wynosi 2,00%, stopa lombardowa – 3,00%, redyskonta weksli – 2,25%, a stopa depozytowa – 1,00%. Stopy procentowe w Polsce są obecnie na najniższym poziomie w historii. Po raz ostatni Rada obniżyła stopy procentowe w październiku (m.in. stopę referencyjną obniżono z 2,50 do 2,00%). Członkowie RPP twierdzą, że wzrost gospodarczy w Polsce jest stabilny i nie wymaga dalszego stymulowania. Potwierdza to m.in. pozytywny odczyt PKB za III kwartał na poziomie 3,3%, spadek bezrobocia oraz to, że handel detaliczny ma się dobrze. Również listopadowy odczyt PMI dla polskiego sektora przemysłowego, rośnie już trzeci miesiąc z rzędu: z 51,2 pkt w październiku do 53,2 pkt w listopadzie (PMI powyżej 50 pkt oznacza tempo wzrostu produkcji) oznacza, że mamy w kraju dobrą sytuację gospodarczą. Wzrost PKB utrzymuje się na poziomie powyżej 2% już od roku. Dobre wieści płyną też z sektora eksportowego. Część polskich przedsiębiorców, w ciągu zaledwie 2 miesięcy od nałożenia przez Rosję embarga na nasze produkty, przystosowała się do nowych okoliczności i systematycznie zwiększa udział naszych produktów eksportowych w wolno rozwijających się rynkach strefy euro.
W poniedziałek 1. grudnia hiszpański Banco Santander zadebiutował na krajowym parkiecie. Jest to największy pod względem kapitalizacji giełdowej bank strefy euro (około 380 mld zł) oraz jeden z największych banków na świecie. Tego samego dnia kapitalizacja warszawskiego parkietu przekroczyła okrągły bilion złotych. Jak uważają eksperci, jest to tylko symboliczne wydarzenie, ponieważ obecność nawet tak dużego gracza wcale nie polepsza ani naszego wizerunku dla inwestorów i emitentów z Europy Środkowo-Wschodniej, ani też nie naprawia rzeczywistych problemów naszego parkietu. Należy zwrócić uwagę, że pojawienie się giganta na GPW było wymogiem KNF, która wymaga, by w Polsce notowani byli główni akcjonariusze instytucji finansowych z udziałem w rynku przekraczającym 10%. Tak jest z kontrolowanym przez Hiszpanów BZ WBK.
W czwartek 4. grudnia EBC obniżył prognozy wzrostu PKB dla strefy euro do 0,8% (z 0,9%) w 2014 r. i do 1,0% (z 1,6%) w 2015 r. Obniżono również projekcję inflacji dla Eurostrefy z 1,1% do 0,7% w 2015 roku. Cel inflacyjny to nadal 2%. Mario Draghi, szef EBC, stwierdził, że najnowsze dane i wyniki ankiet z okresu do listopada potwierdzają, że czeka nas okres słabszego wzrostu. Z doświadczenia wiemy, że rzeczywiste wyniki są zazwyczaj gorsze od europejskich prognoz, co sugeruje znaczne spowolnienie kontynentalnej gospodarki w najbliższej przyszłości
Marek Gjunter